. .
Cibela CZ



„Chov“ Zdeny Bártů v Zachotíně


13.11.2008 – Stále nás zajímá stav psů z chovu p. Bártů, proto se dále informujeme na KVS a na obecním úřadě v Zachotíně. Zde je vyjádření pana MVDr. Bořila: "Dobrý den, u paní Bártů byly provedeny dvě neohlášené kontroly. Psi jsou ustájeni skupinově v dřevěných kotcích s novou dlažbou a lehacím místem (matrace) v bývalém vepříně, s možností venkovního výběhu (cca 3Ox 80m), chovatelka předložila doklady o vakcinaci, psi byli v dobrém výživném a zdravotním stavu (u jednoho prováděna léčba zánětu zvukovodu), paní Bártů prokázala zásoby krmiva pro psy. Kontroly budou  neohlášeně pokračovat." 


14.10.2008 – Znovu jsme psali na OÚ Střížovice s dotazem, zda už vymáhají poplatky za psy v držení p. Bártů. Odkazovali jsme na počty, které má veterinární správa k dispozici a na vyhlášku obce č. 1/2003 o místních poplatcích, kde je uvedeno, že osoby s trvalým bydlištěm v obci jsou povinny poplatky ze psů odvádět. 


13.10.2008 – Proběhlo místní šetření v bývylém prasečáku v Zachotíně. Přítomni byli zástupci obce Zachotín, zástupci MěÚ Pelhřimov i zástupci veterinární správy. Telefonicky jsme po kontrole hovořili s místostarostou Zachotína, avšak oficiální vyjádření nemáme k dispozici.
9.10.2008 – Po včerejší telefonické domluvě nám místostarosta Zachotína posílá písemný popis událostí: „Obecní úřad monitoruje budovu bývalého vepřína již od doby, kdy ho paní Bártů koupila. Stavba je ve špatném technickém stavu, není napojena na vodovod, ani na elektrickou síť.

Již před objevením psů v budově vepřína byli zástupci OÚ v kontaktu s lidmi, kteří sepřípadem v Jarošově zabývají a požádali je o co nejpodrobnější informace o aktivitách paní Bártů. Jeden z těchto lidí se v sobotu 4.10. 2008 vydal na kontrolu areálu bývalého JZD a kontaktoval místostarostu s tím, že ve vepříně jsou nějací psi. Téhož dne se jedna občanka Zachotína náhodou dostala do budovy a poskytla OÚ informaci, že je tam cca 30 psů různých plemen, z nichž jeden je zjevně nemocný (pravděpodobně zánět uší). Ještě v sobotu proto zástupci obce kontaktovali veterinární správu.
V pondělí 6.10. proběhl první pokus o veterinární kontrolu. Budova byla uzamčena, takže žádného psa nebylo možno prohlédnout. Současná legislativa neumožňuje zástupcům obce, veterinářské správě ani policii násilím vniknout do objektu. Na prohlídce byli přítomni zvěrolékaři z Krajské veterinární správy, zástupci obce a štáb televize Nova.
V úterý proběhl druhý pokus o prohlídku. U ní byla přítomná paní Bártů, starostka obce a veterinář. Majitelka objektu odmítla vpustit zvěrolékaře do objektu. Nechala mu prohlédnout 24 psů malých plemen, kteří byli ve výběhu a nejevili známky strádání a špatného zacházení. Zároveň bylo z chovatelkou dojednáno, že v domluveném termínu proběhne kompletní prohlídka zvířat a areálu a bude předložena veškerá dokumentace ke psům.
Místostarosta obce spolu s pracovníkem veterinární správy v pondělí kontaktovali policii, požádali stavební úřad o kontrolu, zda je budova vepřína způsobilá a zkolaudována k chovu psů a obývání a požádali o pomoc Odbor životního prostředí města Pelhřimova. Dále se zástupci obce obrátili na starostu vesnice, kde mápaní Bártů trvalý pobyt s otázkou, zdamá uhrazené poplatky za psy.
 Vzhledem ke zjištění, že paní Bártů nemá dle našich informací živnostenské oprávnění k chovu a prodeji psů, bude OÚ při podezření z přestoupení živnostenského zákona kontaktovat patřičné orgány.

Dovolím si připojit pár poznámek k mediálnímu obrazu celé causy:

http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=07.10.2008&238m=p&238p=TNOVINY&238v=146586 - reportáž je sestříhaná ze záběrů z různých období, aniž by to bylo uvedeno. Vyjádření p. starostky a p. Buřičové jsou neúplná.

http://azpravy.atlas.cz/domov/krimi/169308-silena-chovatelka-tyra-na-pelhrimovsku-dalsi-psy.aspx - tato zpráva je absolutní nesmysl s hromadou domněnek a neověřených tvrzení. Pan Hynek se neobtěžoval nikoho kontaktovat a informace ověřit, pouze převzal a patřičně přibarvil zprávy z Novy.

http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/podnikatelka-tyrala-psy-nyni-si-zridila-chovnou-st.html - asi nejobjektivnější a nejúplnější zpráva.“ 

Také se k případu vyjádřil MVDr. Jiří Šulc z KVSJ: „Děkuji za Váš e-mail, ke kterému sděluji, že šetření Krajské veterinární správy pro kraj Vysočina (dále jen KVSJ)  je v samém počátku, kdy byla provedena první kontrola 6.10.2008, bez zjištění porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, další komplexní bude provedena na začátku příštího týdne. Samozřejmě, pokud KVSJ zjistí porušení ať zákona veterinárního nebo na ochranu zvířat proti týrání bude postupovat velmi přísně, tj. požádá o odebrání zvířat a jejich umístění do náhradní péče. Byly informovány  Policie ČR, stavební úřad a odbor životního prostředí MěÚ v Pelhřimově.  Zatím lze konstatovat, že reportáž v TV NOVA nebyla zcela objektivní. Pokud KVSJ bude potřebovat Vaši pomoc rádi se na Vás obrátíme.“
 

Panu místostarostovi poskytujeme informace, jaké kroky jsme podnikli v době, kdy byli psi chováni v Jarošově nad Nežárkou.

8.10.2008 - Jelikož jsme se o kauzu jarošovských psů zajímali již dříve, nedalo nám to neobrátit se znovu na příslušné úřady a poptat se, jak se věci mají dále a co můžeme pro záchranu psů udělat my. Již v době, kdy p. Bártů koupila bývalý vepřín v obci Zachotín, kontaktovalo naše sdružení paní starostku Zachotína i příslušnou veterinární správu. Proto jsme 8.10.2008 kontaktovali jak zastupitele obce Zachotín, tak veterinární správu a odbor životního prostředí MěÚ Pelhřimov.

Ing. Josef Slavětínský z OŽP nám odpověděl: „Dobrý den, děkuji za nabídku pomoci při řešení. V pondělí máme svolavé místní šetření na místě samém a ozvu se co a jak. Děkuji Slavětínský.“


Dne 7.10.2008 odvysílala TV Nova reportáž o dalším chovu Zdeny Bártů tentokráte z obce Zachotín.
http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=07.10.2008&238m=d&238p=ODPOLEDNITN&238v=146564